Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler: Dünyanın en pahalı arazisinde yaşıyoruz

DHA

Memleketi Bayburt’u ziyaret eden Bakanı Yaşar Güler, Bayburt Üniversitesi’nde öğrenim gören gençlerle bir araya geldi.

‘Gençlik Aşkıyla Bayburt Buluşması’ adlı programda konuşan Güler, gençlere tavsiyelerde bulundu.

Güler, “Siz, gençlerimiz için ne yapsak azdır. Zira bu ülkeyi sizlere emanet edeceğiz. Sizlerin kaliteli bir eğitim alması, kendini en iyi şekilde yetiştirmesi, huzur ve mutluluğu bizim için her şeyden önemlidir. Temennimiz ve beklentimiz; ülkemizin daha güçlü yarınlara ve kariyeriniz için kendinizi çok yönlü olarak daima geliştirmenizdir. Öğrenmeye açık olun, okuyun, araştırın ve yeni yetenekler edinin. Dünyadaki gelişmeleri yakından takip edebilmek, çağı yakalamak, hatta geleceğin teknolojilerine şimdiden vakıf olmak sizi her zaman bir adım önde tutacaktır. Hayal kurun ve büyük bir inanmışlıkla hayallerinizin peşinden koşun.” dedi.

“Milli, manevi ve kültürel değerlerimize nerede olursanız olun daima sahip çıkınız”

Milli, manevi ve kültürel değerlere sahip çıkılmasının önemine değinen Güler, “Çalışmak, hayatınızın ana felsefesi, sabır ve disiplin ise bu yolda asla vazgeçmeyeceğiniz iki meziyetiniz olmalıdır. Aynı zamanda milli, manevi ve kültürel değerlerimize nerede olursanız olun daima sahip çıkınız. Büyük bir gurur ve heyecanla atalarımızdan devraldığımız ve taşıdığımız bu bayrağı daha büyük umutlarla sizlere devredeceğiz. İnanıyorum ki sizler ülkemize ve asil milletimize hizmet bayrağını bizden daha ilerilere taşıyacaksınız. Bu vesileyle her birinize başarılarla dolu, huzurlu ve sağlıklı bir gelecek diliyorum.” diye konuştu.

“Bugün savunma sanayiinde yerli ve milli üretim oranımız yüzde 80’leri geçti”

Soruları da cevaplandıran Bakan Güler, bir öğrencinin “Türkiye Yüzyılı’nın savunma sanayii yaklaşımı ve milli savunma vizyonu nedir?” sorusuna “Bugün dünyanın en pahalı arazisinin üzerinde yaşıyoruz. Dolayısıyla her zaman bizim etrafımızda ülkemize karşı bir tehdit, tehlike, risk ve tehdit mutlaka olacaktır. Hiçbir zaman bunu unutmayalım. Bugün savunma sanayisinde yerli ve milli üretim oranımız yüzde 80’leri geçti. Özellikle KAAN uçağımızın yani beşinci nesil bir uçağımızın uçacağına, gerçek dostlarımız hariç kimse ihtimal vermiyordu. Ama uçağımız uçuşunu yaptı ve emniyetle yere indi.” yanıtını verdi.

“Memleketimize borcunuzu ödemek için var gücünüzle gece-gündüz çalışmanızı öneriyorum”

Bakan Yaşar Güler, gençlerden gelen “Bir ömrü asker olarak sürdürmek nasıl his? Kariyerinizde geriye bakıp düşündüğünüzde dönüm noktası ya da kırılma noktası olarak hangi olayı anlatabilirsiniz?” sorusuna da şu yanıtı verdi:

“Yaklaşık 50 yıl askerliği yaptıktan sonra bu yıl Bakanlık görevine atandım. Aslında vatanıma ve milletime yeteri kadar borcumu ödeyip ödeyemediğimi hala düşünmekteyim. Sizlere de tavsiyem, memleketimize borcunuzu ödemek için var gücünüzle gece-gündüz çalışmanızı öneriyorum. Kırılma noktasına gelirsek Kuleli Askeri Lisesi’nden mezun olduğum zaman askeri mühendis veya doktor olmak için müracaat etmiştim. Fakat ne annem ne de babam izin vermedi. ‘Hayır Harp Okulu’na gideceksin ve subay olacaksın’ dediler. İyi ki de demişler. Her ikisi de rahmetlik oldu, Allah onları nur içinde yatırsın. İyi ki de müsaade etmemişler ve Harp Okulu’na gelmişim. Herhalde benim için dönüm noktalarından biri budur diye düşünüyorum.”

Haber Kaynağı: Demirören Haber Ajansı (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x