The Sun muhabiri, gizli görüşmeyi kaydetti; Türk estetik doktorunun kalça ameliyatına zorladığı ortaya çıktı

T24 Dış Haberler

Londra’nın merkezinde Regent’s Park’ta bulunan Holiday Inn otelinde düzenlenen Ekol Uluslararası Hastaneleri tanıtım gezisinde The Sun’ın gizli görevdeki muhabiri, rahatsız edici bir otel odası konsültasyonunun ardından olası riskleri hakkında bilgilendirilmediğini söylediği 5 bin sterlinlik bir ameliyata ikna edilmek için baskı gördüğünü iddia etti. 

Kısıtlı İngilizceye sahip bir Türk doktorla görüştüğünü belirten muhabir, kendisine ciddi indirimler ile baskı uygulandığını belirtti. Bir hukuk uzmanı, doktorun aceleyle gerçekleştirdiği muayenenin “ciddi klinik suistimal” anlamına geldiğini söyledi.

The Sun ilgili haberinde, “Sağlık turizminin karanlık dünyasına ilişkin araştırmamız, Türk doktorların yasal boşluklardan yararlanarak Birleşik Krallık’taki tıbbi tanıtımlarda insanlara baskı yaptığını ortaya çıkardı” diye yazdı. 

34 yaşındaki kız kardeşi Sophie’nin 2022 yılında Türkiye’de gerçekleşen bir kilo verme ameliyatı sonrasında hayatını kaybettiğini söyleyen Aimee Hunt, “Cerrahların buraya gelerek potansiyel müşteriler bulabilmek için iş çığırtkanlığı yapmaları inanılmaz” diye konuştu. 

Britanya’da lisans sahibi olmadan muayene gerçekleştirmek, ilaç yazmak, enjeksiyon gerçekleştirmek veya ameliyat yapmak yasa dışı. 

Otelde Dr. Serkan Süleyman Aslan ile görüştüğünü belirten The Sun muhabiri, kendisine ilk etapta tercüman çağırılmadığını, daha sonra ısrar üzerine gelen tercümanın da kendisini operasyonun olası riskleri hakkında bilgilendirmediğini ve kendisinin tıbbi geçmişi hakkında bilgi edinilmediğini söyledi. 

Kendisine aniden ve bir perde olmadan soyunması talimatı verildiğini anlatan muhabir, baskı ile çeşitli ikna ve satış stratejilerine maruz kaldığını belirtti.

Türkiye’de ilgili operasyondan sonra meydana gelen 7 İngiliz ölümünün hiçbirinin Ekol hastanelerinde gerçekleşmediğini ve operasyonları Dr. Aslan’ın yapmadığı belirtildi. 

Kendisine uçuş, otel ve ameliyatı içeren 5 bin sterlinlik bir paketi hemen kabul etmesi halinde 200 sterlinlik bir indirim daha teklif edildiğini anlatan muhabir şöyle konuştu:

“İnsanların bu tanıtım gezilerinden sonra ödeme yapmayı kabul etmeleri şaşırtıcı değil, çünkü en başından beri operasyonu kabul etmem için baskı altındaydım. Bu işlemi neden istediğime dair hiçbir soru sorulmadı ve içerdiği riskler hakkında kesinlikle konuşulmadı. Cerrahın ve tercümanın önünde soyunmam gerektiğini fark ettiğimde dehşete düştüm. Külotumu indirdiğinde kendimi ihlal edilmiş hissettim. Bundan sonra neye dokunabileceği hakkında hiçbir fikrim yoktu.” 

Türkiye’de estetik operasyonlar geçiren ve komplikasyonlar yaşadıklarını belirten İngilizlerin, The Sun’ın haberi sonrasında “Türk doktorların çaresiz insanları inanılmaz tekliflerle kör ettikleri tanıtım gezileri düzenlemelerini engellemek için daha fazlasının yapılması gerekiyor” şeklinde konuştukları belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x