Çalık Holding, Türkmenistan’da yapacağı 1574 MW’lık santral için garanti paketini Avrupa’dan buldu

Gökmen Mert KURAL

Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı Ahmet Çalık’ın yaptığı Çalık Holding, Avrupa’dan dev garanti paketi aldı. Çalık Holding, 586 milyon dolarlık paketi İsviçre’deki şirketi Çalık Enerji Swiss adlı şirketi üzerinden aldı. Finansmanla Çalık, Türkmenistan’da 1574 MW’lık gaz-buhar santralini inşa edecek. Elektrik santralinde kullanılacak garanti paketi, Alman bankacılık devi Commerzbank ve İsviçre ihracat kredi kuruluşu (ECA) sağlayacak.

Kurulacak olan santralin 40 aylık vadesi var ve bu süre zarfında Commerzbank, Türkmenistan’ın devlet enerji kuruluşu olan yararlanıcıya Çalık Enerji adına bir sözleşme bonosu veriyor. İsviçre İhracat Risk Sigortası (Serv), toplam tesisin yaklaşık yüzde 50’sini karşılayan bir karşı garanti sağlayarak İsviçre’den yapılan elektrik ekipmanı ihracatını destekliyor.

GAZ VE BUHAR TÜRBİNLERİ İSVİÇRE’DEN

Çalık Enerji’de proje finansmanı direktörü ve hazine direktörü ve Çalık Swiss yönetim kurulu üyesi Naci Can, “Türkmenistan’daki projemiz için gaz ve buhar türbinlerinin yanı sıra jeneratörler ve ısı geri kazanım sistemi jeneratörleri de dahil olmak üzere birçok ekipmanı GE Switzerland’dan alıyoruz” dedi.

Çalık Enerji, Ekim ayında açılan kamu ihalesini kazanarak 2023 yılının sonlarında santralin inşaatına başladı. Danışmanlık yapan hukuk firmalarından Watson Farley & Williams’a (WFW) göre anlaşma, Türkmenistan’ın enerji sektörünü desteklemeyi ve ülkenin “eski teknolojili” tesisleri değiştirmesine yardımcı olmayı amaçlıyor. WFW ortaklarından Riko Vanezis, “Uzun süredir müşterimiz olan Çalık Enerji’ye, Türkmenistan’daki CO2 emisyonlarının azaltılmasına önemli katkı sağlayacak bu çığır açıcı uluslararası yapılandırılmış finans işlemi konusunda danışmanlık vermekten mutluluk duyuyoruz” dedi. Baker McKenzie, Commerzbank’ın, işlemin tüm İsviçre hukuku yönleriyle ilgili tek hukuk müşaviri olarak hareket etti.

patronlarunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x